Mariusz Trzaska PJATK (public)
Publiczna strona poświęcona mojej działalności w PJATK

Reorganizacja struktury stron i aplikacji internetowych pod względem kompatybilności z popularnymi czytnikami ekranów dla niepełnosprawnych

Mariusz MGR

Pobierz

Rozmiar pliku: 2.45 MB

Praca magisterska obroniona w PJWSTK.

Tytuł: Reorganizacja struktury stron i aplikacji internetowych pod względem kompatybilności z popularnymi czytnikami ekranów dla niepełnosprawnych

Autor: Patryk Studniak

Promotor: dr inż. Mariusz Trzaska

Streszczenie:

Temat dostępności sieci i kompatybilności stron internetowych z urządzeniami asystującymi, w ostatnich latach zyskał na popularności, dzięki nowej interpretacji ustawy amerykańskiego prawa Americans with Disabilities Act (ADA). Odświeżona wersja ustawy, uznaje strony internetowe za miejsca publiczne i koniecznym jest zapewnienie równego dostępu do wszystkich oferowanych przez nie funkcjonalności, bez względu na rasę, wyznanie, zdolności poznawcze czy stopień niepełnosprawności.
Praca obejmuje zagadnienia związane ze standardami dostępności sieci, w kontekście kompatybilności struktur stron internetowych z popularnymi czytnikami ekranu.
Zawiera prezentację i omówienie standardów dostępności sieci definiowanych przez W3C. Przedstawia korzyści, które niesie pełna implementacja zdefiniowanych zasad oraz możliwe konsekwencje wynikające z jej braku.
Projekt pracy magisterskiej składa się z dwóch części. Całość projektu jest niekonwencjonalną i innowacyjną propozycją rozwiązania najczęściej powtarzanych błędów i zaniedbań w implementacji standardu Web Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0). Oferuje reorganizację struktury strony dla lepszego wsparcia czytników ekranu.
Pierwszą częścią projektu jest prosta w użyciu biblioteka języka JavaScript, zaprojektowana i zaprogramowana na potrzeby pracy, zawierająca pełną funkcjonalność reorganizacji struktury HTML strony internetowej.
Druga część projektu, którą jest dedykowane rozszerzenie narzędzi deweloperskich przeglądarki Google Chrome, umożliwia łatwe wykorzystanie możliwości biblioteki, bez znajomości technik programistycznych i zagadnień szeroko pojętej inżynierii oprogramowania.
Generyczne rozwiązanie zaprezentowane w ramach projektu pracy, jest odpowiedzią na potrzeby programistów i właścicieli witryn internetowych, borykających się z brakiem, bądź błędami w implementacji standardów dostępności sieci, które coraz częściej są egzekwowane z ramienia prawa.