Mariusz Trzaska PJATK
Strona poświęcona mojej działalności w PJATK

Narzędzia wspomagające implementację wzorców projektowych w zintegrowanych środowiskach programistycznych

Mariusz MGR

Pobierz

Rozmiar pliku: 1.14 MB

Praca magisterska obroniona w PJATK.

Tytuł: Narzędzia wspomagające implementację wzorców projektowych w zintegrowanych środowiskach programistycznych

Autor: Jakub Jaszczuk

Promotor: dr inż. Mariusz Trzaska

Streszczenie:

Wzorce projektowe są uznanymi sposobami na rozwiązanie określonych problemów projektowych. Fakt ich schematyczności leży u podstaw analizy wykonanej w ramach niniejszej pracy.
Praca zawiera przedstawienie i ocenę obecnie dostępnych narzędzi służących wspomaganiu implementacji wzorców projektowych. Ponadto przedstawia teorię dotyczącą wzorców projektowych w ogólności oraz bardziej szczegółowo w przypadku wybranych wzorców, szczególnie istotnych w kontekście niniejszej pracy. Wynikiem analizy wybranych wzorców projektowych jest prototyp narzędzia wspomagającego ich implementację, które przyjmuje formę wtyczki do zintegrowanego środowiska programistycznego. Oferuje on możliwość rozszerzenia jego funkcjonalności przez użytkowników i społeczność zgodnie z pojawiającymi się potrzebami i pomysłami.
Wnioski zawarte w podsumowaniu stanowią ocenę użyteczności prototypu narzędzia wspomagającego implementację wzorców projektowych w zintegrowanych środowiskach programistycznych. Dodatkowo praca przedstawia możliwości rozwoju prototypu w odniesieniu do jego aktualnej funkcjonalności, zalet oraz wad.